Auto szyby
Naprawa, serwis oraz obsluga serwisowa auto szyb.

Pióra wycieraczki moga byc zawieszone

Posted in Uncategorized  by admin
September 9th, 2019

Pióra wycieraczki mogą być zawieszone w górnej lub w dolnej części szyby (rys. 79-12). Ze względu na dokładność oczyszczania umieszczenie wycieraków u dołu jest korzystniejsze, ponieważ zbierane krople wody znajdują się pod wycierakiem i nie rozpływają się z powrotem po oczyszczonej już powierzchni szyby, jak ma to miejsce w przypadku wycieraczki umieszczonej u góry szyby, jeżeli woda nie nadąża ze spływaniem po wycieraku.
Dlatego też wycieraczka wbudowana u góry szyby cechuje sie na ogól małymi wychyleniami pióra (kąt pomiędzy skrajnymi położeniami pióra nie przekracza 120. . .1250). Natomiast pióro wycieraczki umieszczonej u dołu szyby często wykonuje nawet półobroty. Pióra i wycieraki. Pióro wycieraczki składa się z ramienia i wycieraka, wykonanego na ogół z gumy. Wycierak o odpowiednio dobranym kształcie przekroju osadzony jest w blaszanej oprawie przymocowanej do ramienia (rys. 79-13). Wycierak jest dociskany do szyby przez sprężynę umieszczoną w ramieniu.
Do oczyszczania szyb panoramicznych stosuje się pióro dzielone lub kilkuczłonowe, ponieważ wycierak przylegać musi do powierzchni o krzy,viżnie przestrzennej. Najczęściej wycierak osadzony jest w dzielonej oprawie, której obie części połączone są płaskimi sprężynami dociskającymi wycierak do szyby w każdym położeniu pióra. Dzięki przegubowemu zawieszeniu i zastosowaniu sprężyn dociskowych, pióra wycieraczki dają sie swobodnie odchylał, prostopadle do płaszczyzny szyby, np. podczas mycia szyby z zewnątrz. Wałek pióra wycieraczki przechodzi przez uszczelniony otwór do wnętrza nadwozia, gdzie mieści się mechanizm napędowy. Podwójne pióra wycieraczki są sprzężone ze sobą w układzie posobnym lub bliźniaczym (rys. 79-14). Zwykle warunki odbiorcze wycieraków przewidują, że pióro z wycierakiem o długości 280 mm dociśniętym do suchej szyby siłą 50 G powinno przesuwać się dopiero pod działaniem momentu obrotowego nie mniejszego niż 1,8 cmkG. Docisk wycieraka do szyby wynosi zwykle 100. . .300 G. [patrz też: renault wektor, vb leasing aukcje, renault wektor bielsko ]

Comments are closed.